CREATIVE COACHING

A coaching egy fiatal szakma. A szakma legtöbb alapelve a pszichológiából, különösen a sportpszichológiából ered. Az elnevezés is a sport világából származik: a coaching edzést, gyakorlást jelent, a coach pedig edzőt. Tim Gallway volt az első, aki a coaching lényegéről írt a tenisz-, azután a golfoktatás területén. Tim szerint a saját fejünkben lévő ellenfél sokkal félelmetesebb, mint a teniszháló túloldalán lévő. Azt állítja, hogy az edző (coach) abban tud segíteni a játékosnak, hogy a teljesítménye útjában álló akadályokat elhárítsa vagy csökkentse. Ha ez sikerül, felszínre kerülnek természetes képességeink, és nem lesz tovább szükség az edző technikai utasításaira. Egy idő után Gallway azon vette észre magát, hogy több előadást tart üzletemberek, mint sportolók számára.

A coaching modern, üzleti formájában az 1980-as években született, és azóta folyamatosan terjed, fejlődik világszerte. Ennyi idő elég volt annak bebizonyítására, hogy nemcsak afféle hóbort, hanem komoly, tartós üzleti sikert eredményező eszköz, megközelítés. Anthony Robbins is az elsők közé tartozik, aki munka és magánélettel kapcsolatban jelentetett meg számtalan könyvet, publikációt és több mint harminc éve tart szemináriumokat a világ számos országában.  

A Creative Coaching eredetileg egy integrált pszichológiai és filozófiai irányzat. A szervezetfejlesztési módszertana, coaching irányzata és üzleti döntéshozatali modelljei a Gestalt és az egzisztencialista felfogás mentén, a modern pszichológia, kognitív séma terápia, az NLP és agykutatás eredményeiből, felhasználva jött létre és fejlődik folytonosan jelenleg is.

Alapvetésünk, hogy minden embernek jóval nagyobb tényleges ráhatása van a környezetére és saját életminőségére, mint azt feltételezi. Sokkal kevésbé kiszolgáltatott áldozata életének vagy a környezetének, sokkal inkább saját működését, viselkedését nem tudatosan irányító, önkorlátozó megteremtője annak. A képességeket, készségeket, tehetségeket nem véletlenszerűen kialakult tulajdonságokként, adottságként értelmezi, hanem mindenkiben meglévő, mintázati falakkal és azok érzelmi következményeivel, különböző mértékben eltakart természetes lehetőségekén. Önálló entitásként is vizsgálja a szervezeteket, a hozzájuk kapcsolódó egyének és csoportok, valamint a különböző vezetői szintek működését és azok viszonyát. Ez a számos új modellt tartalmazó irányzat teljesen új eszközkészletet fejlesztett ki és beavatkozási pontot fedezett fel az utóbbi években mind az önismereti munka, mind a szervezetfejlesztés és a coaching területén. Alapvetően három területet különböztetünk meg: Life coaching, Business coaching és Executive coaching valamint egy csoport együttes edzését: Team Coaching.

Leginkább egy személyi edzőhöz hasonlítanám magam, akit azzal bíznak meg, hogy a legtöbbet hozzam ki a klienseimből vagy az általuk vezetetett csapatból, szervezetből. Erősségem, hogy a klienseimet hozzásegítem saját belső erőjük felszabadításához, így teljesítményük növeléséhez és emberi kapcsolataik minőségének javításához.

A kreatív coaching az életvezetési coaching során a coach segít kliensének tisztázni, mit szeretne elérni az életében, támogatja és bátorítja a fejlődési folyamat során. Life coaching az értékek és jövőkép tisztázásáról és célok kitűzéséről szól, annak érdekében, hogy az adott személy kielégítő, sikeres és teljes életet éljen.

Üzleti coaching során a kreatív coaching módszertana lehetőséget teremt, hogy a vállalat vezetőit, abban támogassa, hogy a napi feladatokon túl lássák a „nagy képet”, fejlesszék, támogassák a kollégáikat, magasabb minőségű kapcsolatokat alakítsanak ki környezetükkel és egyensúlyt tudjanak teremteni a magánélet és a munkahelyük között. Gyakori fókuszok az asszertív kommunikáció helyzetfüggő vezetés, agilitás, megújulás és szempontváltás készségének fejlesztése, burnout, delegálás, számonkérés, döntés, konfliktuskezelés, motiválás, networking, önbizalom, önismeret, személyes Brand és stressz. Célja, hogy fenntartható viselkedésbeli fejlődéseket idézzen elő.